Mistrz Świeckich
Ceremonii Pogrzebowych

                      Patrycja Owczarzak


Mowa laudacyjna "na zamówienie

Co to takiego? To tekst, który piszę po rozmowie z Państwem, a następnie nagrywam i przekazuję Rodzinie i/lub do zakładu pogrzebowego w odpowiednim pliku. Sytuacja taka ma miejsce zasadniczo na ceremoniach religijnych.

Mowa zostaje odtworzona przez asystę zakładu pogrzebowego podczas ceremonii, w ustalonym z Księdzem momencie (praktyka pokazuje, że najczęściej po Jego odejściu od grobu). Mnie na pogrzebie wówczas fizycznie nie ma.

Mowy „na zamówienie” były praktykowane od dawna. Nie tylko na okoliczność pogrzebu. Jubileusze, uroczystości rodzinne, święta państwowe etc. – zawsze jest ktoś odpowiedzialny za ich napisanie i z jego usług chętnie się korzysta. Możecie zatem Państwo skorzystać np. z mojej pomocy w tym względzie. Służę.

 ***

 Jestem głęboko przekonana, że większość z nas chciałaby, aby nad grobem została wygłoszona mowa (wspomnienie) o Osobie Zmarłej – nie wiecie jednak Państwo jak to zorganizować, nie generując szczególnych, dodatkowych kosztów (w tym przypadku związanych z moim przyjazdem). Nie macie też najczęściej do tego głowy, aby usiąść, przemyśleć, napisać samodzielnie…. A odczytanie również wiąże się z silnymi emocjami, których nie chcecie sobie serwować.

Oczywiście jest mi niesłychanie miło kiedy po naszej rozmowie, bardzo głębokiej i serdecznej, chcecie mnie Państwo po prostu poznać i przyjeżdżam na pogrzeby, aby spełnić Waszą wolę i przeprowadzić podczas ceremonii religijnej część dotyczącą wspomnień, ale…

Zdaję sobie sprawę, że:

- nie wszystkich stać na dodatkowy koszt,

- wystarczy Państwu, kiedy mowa w moim wykonaniu zostanie odtworzona z głośnika,

- czasami chcecie Państwo wygłosić mowę jednak samodzielnie – brakuje Wam jedynie osoby, która pomoże Wam ją napisać po rozmowie.

 Zachęcam gorąco osoby planujące ceremonie religijne, aby rozważyć opcję spersonalizowanej mowy pogrzebowej – pisanej i nagranej zgodnie z Państwa wytycznymi. To piękne i ważne dopełnienie ostatniego pożegnania.

Bardzo istotna informacja – nikt nie ma prawa odmówić Państwu takiej możliwości jak wygłoszenie / odtworzenie wspomnienia o Osobie Zmarłej podczas pogrzebu na cmentarzu. Najczęściej ma to miejsce po odejściu Osoby prowadzącej od grobu. 

Wyjątki (wyjątkowo niechlubne…) potwierdzają regułę. Tę dobrą.